Akce týdne

Jak na údržbu elektronické cigarety

Údržba elektronické cigarety je důležitá pro co nejdelší životnost žhavících hlav, náhradních cartridgí ale i samotných elektronických cigaret, společně si vysvětlíme jak na to.

 

V článku Jak na údržbu elektronické cigarety se dozvíte:

 

 

Pravidelná údržba elektronické cigarety

 

Pravidelná údržba Vaší e-cigarety, nebo-li vapa je důležitá pro Vaše bezstarostné vapování. z Zanedbáním údržby elektronické cigarety či žhavících hlav, náhradních podů a baterie do elektronické cigarety se vystavujete riziku značného snížení životnosti Vaší elektronické cigarety či jejího příslušenství. Správná údržba elektronické cigarety s sebou proto také přináší značnou finanční úsporu pro Vaši peněženku a lepší požitek z vapování.

 

Čištění elektronické cigarety, jak na údržbu elektronické cigarety
Čištění elektronické cigarety | Ilustrační foto | Zdroj: flickr.com, autor: Val Espiritu

 

Údržba žhavící hlavy a náhradní cartridge

 

Žhavící hlava se skládá z kovové žhavící spirály a vaty, náhradní pod nebo-li cartridge do elektronické cigarety s vestavěnou žhavící hlavou obsahuje ještě většinou plastovou cartridge ve které je žhavící hlava zabudovaná, žhavící hlava mívá v základu životnost cca 1-3 týdny, její životnost můžete udržet co nejdéle výběrem e-liquidu (náplně do elektronické cigarety) s vhodným poměrem PG a VG. Vata ve žhavící hlavě se po nějaké době vapování spálí, jelikož nasává e-liquid.

 

Pokud vata ve žhavící hlavě není dostatečně nasátá velmi snadno a rychle se připálí, především u e-liquidů s příchutí například kávy, tabákových či sladkých e-liquidů, proto je vhodné po dolití clearomizeru nebo cartridge vhodné nějakou dobu počkat, než se vata nasákne, ideálně alespoň 5 minut, my však doporučujeme 15-30 minut, pro absolutní jistotu. V drtivé většině dojde u žhavící hlav právě k připálení vaty, než k poškození samotné spirálky.

 

Signály které Vás upozorní na nutnost výměny žhavící hlavy:

 

 • Nižší produkce páry
 • Bublání
 • Protékání e-liquidu
 • Spálená pachuť

 

V posledních době jsou velmi oblíbené bezúdržbové POD systémy, tedy e-cigarety složené z baterie a cartridge které ve většině případů měníte i s hlavou. Co Vám můžeme doporučit k údržbě žhavících hlav?

 

Doporučení jak udržovat žhavící hlavu do elektronické cigarety

 

 • Po prvním plnění e-liquidem vyčkejte 5-30 minut, u e-liquidů s vyšším obsahem VG tuto radu spíše nepodceňte a vyčkejte alespoň 10 minut.
 • Udržujte v clearomizeru dostatek e-liquidu na to, aby žhavící hlava nežhavila “na sucho”, tedy aby vata ve žhavící hlavě byla vždy celá potopená.
 • Kupujte e-liquidy jen od ověřených značek, pochybné náplně mohou být zdravotně závadné, nesplňující legislativní nároky ČR a EU. Mohou také být sladší, hustší a tmavší. Tyto e-liquidy mají tendenci připalovat žhavící hlavy a tím i postupně kazit chuť e-liquidu či hustotu dýmu z odpařeného e-liquidu.
 • Vybírejte si e-liquidy s vhodným poměrem PG a VG, pro způsob vapování MTL vape ideálně 50 PG / 50 VG (odpor 0,6ohm a více), pro DL e-cigarety pak 70 VG / 30 PG (0,5ohm a méně).

 

Údržba baterie do elektronické cigarety

 

Baterie do elektronické cigarety je část kterou nijak zásadně udržovat nemusíte ale jsou zde věci, které mohou prodloužit nebo naopak snížit životnost baterie do elektronické cigarety. Časem totiž může u baterie dojít k značnému snížení výkonu které může způsobit například protečení e-liquidu přes atomizér nebo žhavící hlavu k závitu baterie, pokud se Vám toto stane, odšroubujte baterii a vezměte suchý hadřík, kus kapesníku, kuchyňské utěrky nebo toaletního papíru a mokrou část baterie okolo závitu otřete a vysušte.

 

Baterie nenechávejte dlouho vybité a ideálně je udržujte v nabitém stavu jelikož se baterie časem samy vybíjejí a můžou se tak poškodit.

 

Údržba baterie do e-cigarety je věc na kterou by si měli dávat pozor fanoušci a uživatelé gripů e-cigaret a módů s vyměnitelnými bateriemi. Baterie udržujte vždy čisté a přepravujte je v obalu, aby jste je nemohli poškodit, kapsa s klíčemi od domu nebo bytu je tedy špatná volba pro přenášení baterie do e-cigarety. Zdeformované baterie do e-cigarety v žádném případě nepoužívejte.

 

Perfektní údržba baterie do elektronické cigarety je základem dlouhé životnosti baterie, proto správnou údržbou a péčí můžete docílit prodloužení životnosti baterie i o měsíce, časem však baterie stejně ztratí kapacitu a budete ji muset vyměnit za novou.

 

Doporučení jak udržovat baterii do elektronické cigarety

 

 • Baterii nedotahujte násilím, můžete ji totiž tak trvale poškodit, noste baterii v pouzdře aby jste baterii nepoškodili nebo nepoškrábali, tím předejdete poškození jak baterie, tak ve spoustě případů elektronické cigarety
 • Jednou za čas, cca 1x za týden nebo za několik dní, nepotáhli-li jste z e-cigarety odšroubujte baterii a vytřete ji okolo závitů kouskem toaletního papíru nebo kapesníkem či suchým ubrouskem
 • Při prvním použití si baterii nabijte na 100%, nenabíjejte baterii pokud ještě není vybitá, což zjistíte tak, že nesvítí indikátor, který ukazuje vybití, nabíjení baterie může snížit životnost baterie. Nevybíjejte však baterii do úplného vybití.
 • Baterie neskladujte v příliš teplém, studeném anebo vlhkém prostředí. Ideální je pokojová teplota, baterii však neuškodí ani teplota o pár stupňů nižší, tím předejdete i vyšší míře samovybíjení, ideální teplota pro skladování baterie je 10-25°C

 

Údržba Clearomizeru / atomizéru do elektronické cigarety

 

Clearomizer (jindy nazývaný také jako atomizér, echomizer, tank atd.) je dílem téměř každé elektronické cigarety, jde o součást která udržuje spirálku nebo žhavící hlavu a bývá zpravidla většinou zabezpečená pyrexovým sklem které uzavře nádržku na e-liquid, tedy, zjednodušeně řečeno jde o zásobník na e-liquid, který odpařuje e-liquid na páru a tím tedy dochází k vaporizaci a páru, nebo-li dým pak při vapování vdechujeme do plic. Clearomizer je důležité udržovat pro pohodlné vapování, údržba atomizéru je totiž jednou z nejdůležitějších věcí, kterou by jste měli při vapování řešit. Nejzákladnější radou je mít clearomizer doplněný kvalitním e-liquidem natolik, aby byla vata žhavící hlavy vždy potopená a tedy se nasákla a spirálka tak nežhavila "na sucho", což značně zkracuje životnost a tedy ničí žhavící hlavu.

 

Jak na údržbu clearomizeru, údržba atomizéru
Údržba clearomizerů je nejdůležitější částí údržby e-cigaret | Ilustrační foto | Zdroj: flickr.com, autor: Ecig Click

 

Někteří doporučují údržbu clearomizeru jednou za 3-4 týdny, my Vám však doporučujeme pro zachování co nejvyšší životnosti žhavící hlavy a clearomizeru řešit údržbu clearomizeru cca jednou za týden, případně při výměně e-liquidu v clearomizeru.

 

Pokud jde u Vaší e-cigarety clearomizer celý rozebrat, měli by jste vyčistit těsnění ale i další části clearomizeru jako je třeba tank (což je horní část atomizéru), kromě toho také nezapomeňte na vyčištění spodní základny. Pyrexové tělo pak omyjte ve vlažné vodě a vysušte třeba toaletním papírem nebo papírovým ubrouskem, hlídejte si však aby jste při čištění nepoškodili těsnění, které může způsobit protékání e-liquidu, těsnění se kvůli "mastnotě", respektive hustotě a konzistenci e-liquidu může časem narušit, pokud se naruší, vyměňte jej. V případě že máte clearomizer, jednou za čas jej opatrně propláchněte aby jste odstranili zbytky (tedy usazeniny) starého e-liquidu.

 

Doporučení jak udržovat clearomizer / atomizér do elektronické cigarety

 

 • Pokud plníte clearomizer poprvé s novou žhavící hlavou, doporučujeme aby jste po naplnění clearomizeru počkali alespoň 5 minut, v případě hustších e-liquidů i 10-15 minut nebo i o trochu déle, aby se vata pořádně nasála e-liquidem, když nepočkáte riskujete poškození žhavící hlavy tím, že vata potáhne "na sucho" a může se pak připálit nebo spálit.
 • Pokud jste příležitostný kuřák, nebo v tomto případě spíše e-kuřák, doporučujeme aby jste nedoplňovali clearomizer do plna, kvůli tomu že uvnitř clearomizeru dochází k reakcím se vzduchem, dlouhodobě tak dochází k znehodnocení nebo někdy až ke zkažení e-liquidu.
 • Věnujte se hygieně clearomizeru alespoň občas, nejideálnější je čistit clearomizer alespoň jednou za týden, proces čištění clearomizeru je jednoduchý a nezabere Vám tedy déle než několik minut.
 • Po několika plněních clearomizeru e-liquidem z clearomizeru zbytek e-liquidu vylijte a clearomizer následně propláchněte teplou vodou, tím se vyvarujete usazeninám z e-liquidů a houstnutí e-liquidu, což způsobuje špatnou funkci clearomizeru a tím pádem i snižuje kvalitu dýmu a podání chuti daného clearomizeru

 

Další péče a údržba elektronické cigarety

 

Další péče a údržba elektronické cigarety je ta nejjednodušší věc, kterou můžete provádět a hlavně by jste ji měli provádět, jedná se hlavně o čištění menších součástí e-cigaret a tedy například o čištění náustku a čištění USB portu. Nezapomeňte však na to, že elektronická cigareta je spotřební zboží a tedy žádná elektronická cigareta Vám nevydrží věčně, nicméně její správná údržba a údržba jednotlivých komponent elektronické cigarety Vám ušetří velké množství starostí a také peněz v podobě prodloužení životnosti jednotlivých komponent e-cigarety.

 

Čištění náustku elektronické cigarety je důležité proto, že náustek dnes a denně přichází do styku s našimi rty a naší dutinou ústní a také například různými bakteriemi a dalšími vlivy, například, přenášíme-li elektronickou cigaretu v kapse ale i mimo ni. Náustek tedy jednou denně doporučujeme z elektronické cigarety sundat a opláchnou vlažnou vodou, nebo alespoň vytřít srolovaným kouskem toaletního papíru nebo papírového ubrousku. V případě že náustek je nějak více znečištěný, nebojte se jej umýt tekutým mýdlem a nechat jej volně položený uschnout. Občas také náustek vyměňte.

 

U nečistot ještě chvilku zůstaneme, další rizikovou částí e-cigarety je USB port, do kterého se můžou dostat nečistoty a poškodit nabíjecí kontakty což může způsobit to, že se Vám elektronická cigareta bude špatně anebo v horším případě se nebude vůbec nabíjet. Na pozoru by se měli mít především uživatelé gripů e-cigaret s měnitelnou ale i vestavěnou baterií, u kterých je obzvláště důležité kontakty čistit a udržovat kontakty čisté. V případě že se Vám kontakty zanesou, jednoduše je utřete například kouskem kuchyňské utěrky nebo toaletního papíru. Při silném zanesením můžete použít třeba i párátko nebo jiný obdobný prostředek pro vyčištění kontaktů u e-cigarety, ovšem toto dělejte s maximální opatrností a pouze v případu opravdové nouze, protože v případě poškození e-cigarety například výše uvedeným párátkem Vám zaniká zákonný nárok na reklamaci.

 

Pro vapeshop Royalvape.cz napsal: Martin Orešanský

 

 
Your SEO optimized title page contents