Akce týdne

Jak vybrat elektronickou cigaretu

Jak si vybrat první elektronickou cigaretu? Nelze přesně doporučit, ani zvolit, jelikož záleží na osobní preferenci a jaké má zákazník kuřacké návyky. Každá elektronická cigareta má totiž různé mechanismy, funkce a je vhodná pro trochu jiný účel než jiná elektronická cigareta, rozmanitost elektronických cigaret tedy komplikuje rozhodnutí jak vybrat elektronickou cigaretu. Proto se občas stane, že špatná volba e-cigarety normálního kuřáka odpuzuje od dalšího použivání.

 

V článku Jak vybrat elektronickou cigaretu? se dozvíte:

 

 

Jaký způsob vapování preferujete? MTL vapování (šlukování) nebo DL vapování (potahování přímo do plic)?

 

MTL - potah pusa-plíce či šlukování, nebo-li klasický potah, který známe z kouření klasických cigaret.

 

DL - přímo do plic. V tomto případě netaháme do pusy, ale rovnou do plic, zařízení typu DL produkuje velké množstí páry.

 

mtl, mtl dl, mtl atomizer, mtl rda, mtl vaping, dl, vaping, vaping cz, vaping forum, moje elektronická cigareta, vaprio
Jak poznat zda jde o MTL vapování nebo DL vapování? | Zdroj: Flickr.com, couldzvapor

 

Jak poznat zda jde o MTL vapování nebo DL vaping?

 

MTL vapování a DL vapování od sebe rozlišíme na základě odporu žhavící hlavy/atomizéru. Všechny odpory od 0,6 ohm (včetně) nahoru jsou určeny pro klasický potah MTL (šlukování). Všechny odpory od 0,5 ohm (včetně) dolů jsou určeny pro potah přímo do plic neboli DL. Díky tomuto vždy rychle poznáte zda se jedná o .

 

Rozdíly MTL a DL

 

Nikotin: U DL volíme množství nikotinu nižší než u MTL, jelikož potah z DL zařízení produkuje více páry kterou vdechujete (vapujete) a tím pádem i množství vstřebaného nikotinu na potah

 

Chuť: U MTL vapování bývá chuť více prokreslená a intezivní. U DL vapování je chuti více a méně intenzivní

 

Pára: U DL je produkce páry několikanásobně vyšší a pára je hustší než u klasického MTL.

 

Vzdušnost: U DL jsou větší přívody vzduchu a tím i vzdušnější potah.

 

Teplota páry: Pára z DL je teplejší díky většímu zahřátí.

 

Cenové rozmezí - Elektronická cigareta a její cena?

 

Cena elektronických cigaret se mění a záleží na několika faktorech. Musíme si říct, že pro mnoha uživatelů je cena základní parametr při výběru. Základní cena se tedy může pohybovat od pár stovek korun až po pár tisíc. Pro začátečníky stačí základní cena, to znamená elektronická cigareta za pár stovek korun, jedna kterou můžeme zmínit je Joyetech eGo AIO ECO, je levná a pro začátečníka akorát. Je ale důležité říct, že pro průměrného kuřáka klasických cigaret tohle nebude stačit, jelikož kapacita baterie není velká a budete muset tuto e-cigaretu nabíjet každý den. Možná je třeba zvážit investici, můžete zvolit dražší cigaretu ale bude mít např. 3x větší kapacitu baterie, třeba jako: Grip iSmoka - Eleaf iStick T80. Jedna z dalších informací je, že cena kouření elektronické cigarety je v porovnání s klasickou tabákovou verzí až o 75 procent levnější.

 

elektronické cigarety levně, vape levně, vape cena, levné elektronické cigarety, moje elektronická cigareta
Vapování je úspornější než kouření, ilustrační obrázek | Zdroj: 401(K) 2012, Flickr.com

 

Druhy elektronických cigaret

 

Elektronické cigarety mají více druhů ze kterých můžete vybírat, díky všem typům elektronických cigaret můžete vapovat (kouřit) levně. Podstatné informace o druzích elektronických cigaret se dozvíte v našem článku druhy elektronických cigaret.

 

Náš TIP pro nabíjení elektronických cigaret (nejen) na cestách: powerbanka Swissten s kapacitou 30 000 mAh.

 

Druhy elektronických cigaret - jednorázová elektronická cigareta

 

Jednorázová elektronická cigareta je nejlevnějším typem elektronické cigarety, v dlouhodobém horizontu Vás však vapování s jednorázovou elektronickou cigaretou vyjde asi nejdráže ze všech typů elektronických cigaret. Jednorázové elektronické cigarety disponují vestavěnou baterií a obsahují zhruba až 2ml e-liquidu s různým objemem nikotinu, existují však také jednorázové elektronické cigarety bez nikotinu, mezi ty patří například VAAL Q Bar by Joyetech. Tyto jednorázové elektronické cigarety pak musíte po vypotřebování e-liquidu vyhodit a zakoupit novou.

 

Druhy elektronických cigaret - elektronická cigareta s POD systémem

 

Elektronické cigarety s POD systémem jsou druhem e-cigaret, které je vhodné jako elektronické cigarety pro začátečníky především pro svoji jednoduchost. Většinou se pyšní vestavěnou baterií a vyměnitelným náhradním PODem (cartridgí) který buď obsahuje vestavěnou žhavící hlavu, nebo ji neobsahuje a žhavící hlava se dokupuje zvlášť. Tyto elektronické cigarety se velmi snadno zprovozňují a pyšní se kvalitním podáním chuti e-liquidu. Do náhradního PODu či náhradní cartridge se dolévá e-liquid s Vaší oblíbenou příchutí na míchání e-liquidu. Příkladem takového klenotu mezi POD systémy je VOOPOO V.Thru Pro Pod Kit nebo VOOPOO Vinci Pod. Velmi produktivním výrobcem elektronických cigaret s POD systémem je Uwell.

 

Druhy elektronických cigaret - Klasická elektronická cigareta

 

Klasická elektronická cigareta je elektronická cigareta kterou mnohdy můžete použít pro MTL vapování ale i DL vapování, většinou však pro MTL vapování, příkladem takové elektronické cigarety je například elektronická cigareta Joyetech eGo AIO. U těchto elektronických cigaret musíte měnit žhavící hlavy a u některých můžete měnit i celý Clearomizer nebo-li tank, příkladem takové klasické elektronické cigarety pro DL vaping je například Smoktech Stick Prince (P25).

 

Druhy elektronických cigaret - Pen-style elektronická cigareta

 

Elektronická cigareta ve formě pen-style je oblíbené především díky tomu že je malá a nenápadná. Pen-style elektronické cigarety mají zpravidla vyšší odpor žhavících hlav a tím pádem nižší kouřivost, snadno je můžete nosit v kapse, tyto elektronické cigarety občas vypadají jako tyčinka, nebo-li "stick", jsou úzké a malé. Jsou vhodné pro MTL vaping nebo jako druhá elektronická cigareta. Příkladem Pen-style elektronické cigarety je například Joyetech eRoll MAC.

 

Druhy elektronických cigaret - Gripy / módy e-cigaret

Gripy jsou většinou dražší a výkonnější než klasické elektronické cigarety. Disponují vestavěnou kapacitou baterie zhruba nad 1500mAh či nutností dokoupit baterie, většinou baterie typu 18650 ale i jiné typy, například: Typ 18350, Typ 20700, Typ 21700 a Typ 26650. Gripy a módy dosahují výkonu až 230W. Mezi populární výrobce gripů a módu patří například společnost VOOPOO a Smok (Smoktech).

Kvalita elektronických cigaret

Jedny z hlavních faktorů je při hledání kvalitní elektronické cigarety jsou značka, pověst značky, prodejce a dodavatel, faktor kvality je zpracování a použité materiály, v nabízených modelech se používají ve většině případů odolné materiály jako nerezová ocel a sklo. Občasný e-kuřák nepotřebuje extrémně odolné zařízení a silný kuřák, který se pohybuje v drsnějších podmínkách například v práci na stavbě by neměl mít zařízení z většiny tvořené sklem, protože je náchylnější na prasknutí.

Další otázkou při výběru kvalitní elektronické cigarety je rozšířený problém neoriginálních, tzv. "fake" produktů, originální elektronické cigarety většinou bývají naštěstí označeny QR kódem se kterým si můžete zkontrolovat originalitu výrobku, u jednorázových elektronických cigaret značky Elf Bar 600 bývají pak neoriginální výrobky označovány jako Elf Bar 1500, Elf Bar 690. Například Elf Bar 1500 je neoriginální výrobek proto, že jednorázové elektronické cigarety Elf Bar obsahují více e-liquidu s nikotinem než je v EU z legislativních důvodů povoleno, Elf Bar 600 totiž obsahuje 2ml e-liquidu což odpovídá přibližně 600-700 potahům (viz. "600" v názvu produktu). Chuť e-liquidu u neoriginálních elektronických cigaret bývá pak také jiná než u originálních výrobků.

Výběr elektronické cigarety podle typu kuřáka - jak často kouříte?

První elektronickou cigaretu je dobré zvolit podle typu kuřáka - resp. podle Vaší spotřeby cigaret za den si určit jak velkou kapacitu baterie elektronické cigarety potřebujete a podle spotřeby cigaret za den je také důležité si zvolit sílu nikotinu v e-liquidu, ovšem tedy, za předpokladu že chcete přestat kouřit.

Příležitostní kuřáci

Kuřáci co si zapálí jen občas, většinou při nějaké události a vykouří průměrně 8 cigaret denně. Můžeme jim doporučit určitě menší e-cigaretu, disponují kapacitou baterie do 400mAh, pro uživatelé kteří si zapálí párkrát za den je dostačující.

Střední kuřáci

Do této kategorie můžeme zahrnout kuřáky, co pravidelně vykouří 10 - 20 cigaret denně. Ideální baterie je 1500mAh, ta by měla vydržet pro silné kuřáky celý den na jedno nabití.

Silnější - silní kuřáci

Poslední kategorií jsou silní kuřáci, kteří denně vykouří 20 a více cigaret za den. Pro takový počet cigaret doporučujeme spíše modely s vysokou kapacitou baterie, a to minimálně 1500 mAh.

Porovnání nákladů - kuřák klasických cigaret a kuřák elektronických cigaret

Kouření klasických ale i elektronických cigaret je různě drahé a variace můžou být různé - každá krabička cigaret stojí různé peníze a kouření elektronických cigaret je zase sice levnější ale existuje mnohem více možností jak vapovat za různé ceny.

Náklady na kouření u kuřáka klasických cigaret

Jako první si stanovíme náklady na kouření klasických tabákových e-cigaret. Pro toto porovnání bereme v úvahu běžného kuřáka, který kouří jednu krabičku denně. Útrata na jeden den je tedy v průměru 130 Kč za celou krabičku cigaret na den. Náklady na měsíc jsou pak 3900 Kč a náklady na celý rok 46 800 Kč. To už za přemýšlení nad úsporou stojí, ne? ????

Náklady na kouření u kuřáka elektronických cigaret

E-cigarety se pohybují v různých cenových relacích od 300 Kč až po 3 000 Kč a více. Abychom mohli určit správnou cenu budeme brát reálný příklad začátečníka, který přechází z klasické cigarety na e-cigaretu - kupuje si elektronickou cigaretu například za 600,- Kč. Tento uživatel si může zvolit například levnější, ale i dražší model.

Tento uživatel si kupuje například liquidy Dekang Classic za 79,- Kč 10ml e-liquidu o objemu 12mg/ml, za den vykouří třeba 2ml e-liquidu (ekvivalent 24mg nikotinu - tedy zhruba jedné krabičky a 4 cigaret), tedy lahvička s e-liquidem mu vystačí na 5 dní, musí si za měsíc tedy koupit 6 lahviček e-liquidu dohromady za 474,- Kč, elektronickou cigaretu za 600,- Kč (ta mu ale při správném používání bez problému bude sloužit i půl roku, rok či déle) a měsíčně si také musí koupit 2-3 žhavící hlavy nebo náhradní PODy za 80,- Kč, měsíční náklady kuřáka na vapování jsou tedy 714,- Kč měsíčně + první měsíc 600,- Kč za elektronickou cigaretu, první měsíc tedy 1314,- Kč, další měsíce 714,- Kč za předpokladu že uživatel o svou elektronickou cigaretu pečuje a využívá ji po dobu jednoho roku, jsou jeho náklady na kouření za rok 9208,- Kč. A tyto náklady při lehce iracionálním nákupním chováním a touze experimentovat mohou být samozřejmě i vyšší například když uživatel používá více elektronických cigaret, experimentuje s různými elektronickými cigaretami, DIY atomizéry a příchutěmi. Ale samozřejmě díky míchání vlastních e-liquidů může být vapování ještě levnější než na uvedeném případu. S Mícháním e-liquidu Vám může pomoci naše kalkulačka míchání liquidu. Úspora oproti kuřákovi klasických cigaret může být zhruba okolo 37 592,- Kč, někdy více, někdy méně - záleží na konkrétním kuřákovi.

Článek pro Royalvape.cz napsal: Martin Orešanský, majitel e-shopu Royalvape.cz

Your SEO optimized title page contents