Akce týdne

Nikotinové sáčky a jejich škodlivost přehledně

V článku Nikotinové sáčky a jejich škodlivost přehledně se dozvíte:

 

 

Co jsou nikotinové sáčky?

 

Nikotinové sáčky jsou jeden z několika způsobů jak přestat kouřit - respektive jak dodávat tělu závislého kuřáka nikotin bez potřeby zapálit si cigaretu. Užívání nikotinových sáčků je jednoduché, stačí jen otevřít krabičku a vložit jeden ze sáčků pod spodní nebo horní ret. Po několika minutách se začne ze sáčků uvolňovat nikotin. Krabičky s nikotinovými sáčky bývají většinou v podobě tzv. "puku", tedy krabičky která má vzhled puku. Nikotinové sáčky se většinou dávají na pravou nebo levou stranu pod horní ret, jelikož tam jsou pro většinu lidí nejpohodlnější. Jeden sáček pak v ústech mějte zhruba 30 minut. Během užívání nikotinového sáčku, tedy když budete mít nikotinový sáček v puse můžete cítit v ústech jemné mravenčení nebo brnění. Nejznámější značky nikotinových sáčků jsou LYFT, Dope nebo Velo.

 

nikotinové sáčky, jak přestat kouřit, nikotinové sáčky škodlivost, nikotinové sáčky velo
Nikotinové sáčky velo - obrázek Zdroj: https://cs.wikipedia.org/

 

Kdo si může nikotinové sáčky koupit?

 

Bohužel legislativa, naše i ta světová, nebo minimálně Evropská je někdy opravdu nelogická - nikotinové sáčky tedy narozdíl od elektronických cigaret nejsou považovány za tabákové výrobky a tedy jejich prodej není nikterak omezen či regulován, vzhledem k nedávným informacím víme, že nikotinové sáčky jsou velmi snadno dostupné nejen pro dospělé, ale i pro děti, ve velkém jsou tedy bohužel užívány i dětmi na základních školách, které se pak stávají již v věku okolo 10-12ti let závislými na nikotinu.

 

Kde koupit nikotinové sáčky?

 

Nikotinové sáčky můžete běžně nakoupit na e-shopech, které jsou na prodej nikotinových sáčků a dalších výrobků s obsahem nikotinu specializovaní, u těchto e-shopů je mnohdy výhoda to, že prodávají i jiné výrobky, například žvýkací tabák, jednorázové elektronické cigarety nebo třeba elektronické cigarety s přednaplněnými cartridgemi (BLU, Vuse, Vype, RELX) a pak jsou nuceni na e-shopech mít různé mechanismy pro ověření věku, respektive ověření zletilosti. Koupit nikotinové sáčky můžete však také ve většině trafik.

 

 

 

Výhody nikotinových sáčků

 

Aby jsme nikotinové sáčky jen nehanobili, je důležité uznat že mají i své výhody, tedy oproti kouření klasických cigaret rozhodně.

 

 • Vzhledem k tomu že Vaše tělo nevstřebává z nikotinových sáčků dehet, amoniak, oxid uhelnatý a další látky které škodí Vašemu tělu, jsou méně rizikové než klasické cigarety i když použijete praskací kuličky (např.. Marlboro, Winston, Davidoff, Camel)
 • Neškodí Vašim plicím
 • Stejně jako e-cigarety se vyrábí relativně široké spektrum příchutí, což je výhoda pro pokročilejší uživatele kteří nemají rádi chuť a zápach tabáku.

 

Škodlivost nikotinových sáčků

 

Škodlivost nikotinových sáčků spočívá v několika faktorech, dle našeho názoru jsou nikotinové sáčky bezpochyby škodlivější než elektronické cigarety, potíž je však v tom, že téma alternativ klasických cigaret je pro dnešní společnost velké tabu. Proč jsou nikotinové sáčky škodlivé?

 

 • V současné době jsou nikotinové sáčky velmi snadno a bez omezení dostupné všem, a to i nezletilým a nekuřákům, je tedy možné že pokud máte dítě v 5.-6. třídě základky už s nikotinovými sáčky přišel do styku, v tomto věku totiž již polovina dětí přišla do styku s nikotinem
 • Nikotinové sáčky obsahují samozřejmě nikotin, který je velmi návykovou látkou
 • Podle kliniky adiktologie ve Všeobecné Fakultní Nemocnici (VFN) v Praze nikotinové sáčky méně škodí plicím, ale za to lokálně narušují sliznici dutiny ústní a zažívacího ústrojí, včetně sliznice jícnu a žaludku
 • Pravidelné užívání nikotinových sáčků může způsobit leukoplakii, což jsou bílé a světle šedé skvrny v dutině ústní, odborníci z Mayo Clinic konstatovali že se podle nich v podstatě jedná o prekancerózu, tyto skrvny nebo-li leukoplakie pak má potenciál proměnit se v rakovinu
 • Kromě poničení tkáně dásní se někteří uživatelé nikotinových sáčků také mohou potýkat se zubními kazy
 • Dětem hrozí předávkování nikotinem, jelikož jeden nikotinový sáček běžně obsahuje 4-7mg nikotinu, některé na trhu však mají i 50mg nikotinu, dítě tedy do těla může dostat naráz i tolik nikotinu jako z až 2 a půl krabiček cigaret, bereme-li v potaz že 1mg nikotinu = cigareta, což je zhruba průměr.

 

 

 

Alternativy nikotinových sáčků

 

Alternativy nikotinových sáčků jsou nikotinové výrobky, které však nejsou zdravější, jsou jen více či méně rizikové a můžeme do této skupiny zařadit například i klasické cigarety, tedy alternativní výrobky namísto nikotinových sáčků jsou:

 

 • Nikotinové náplasti
 • Elektronické cigarety
 • Žvýkací tabák
 • Nikotinové spreje
 • Klasické cigarety a doutníky
 • Nikotinové žvýkačky
 • Zahřívané tabákové výrobky (IQOS)

 

Nejlepší variantou pro Vaše zdraví však je když ani po jednom z výše uvedených nesáhnete, nicméně nikotinové výrobky mimo klasické cigarety jsou dobrou cestou jak přestat kouřit

 

 

 
Your SEO optimized title page contents