Akce týdne

Vodní dýmka nebo elektronické cigarety? Co je lepší?

To je otázka, kterou si pokládá většina těch, kteří hledají alternativní možnost k tradičnímu kouření cigaret. V případě elektronických cigaret i vodní dýmky dochází k inhalaci vodní páry obohacené o složky, které jsou obvykle přítomny i v cigaretovém dýmu. Tyto složky se ale liší ve svých účincích a složení inhalované vodní páry je samozřejmě také jiné. Roli hraje také praktičnost použití. Zatímco elektronickou cigaretu kapesních rozměrů můžete používat každý den, vodní dýmka představuje spíše způsob, jak zažít něco neobvyklého s partou přátel. V čem se tedy elektronické cigarety a vodní dýmka liší a co mají společného? A kdy je pro obojí ta správná příležitost?

 

 

Jak funguje vodní dýmka?

V případě vodní dýmky se někdy můžete setkat také s označením „šiša“ nebo „hookah“. Jde o poměrně sofistikované zařízení, které se používá k inhalaci aromatického tabáku nebo předem připravených tekutých náplní. Fungování vodní dýmky je založeno na principu filtrace kouře vodou, což vytváří mírnější a chladivější zážitek při kouření. Základními částmi vodní dýmky jsou hlava, což je nádoba používaná k uložení tabáku nebo příchutě, mísa sloužící k ohřevu tabáku, tělo, které vypadá jako trubka nebo hadice spojená s hlavou. Ta mívá obvykle ventilační otvory sloužící k regulaci průtoku vzduchu. A tou nejdůležitější komponentou vodní dýmky je vodní nádoba, která je naplněna vodou či jinou tekutinou sloužící k filtraci kouře. Ochlazením kouře se zjemňuje jeho chuť a účinek. Průchodem kouře vodou také dochází k filtraci některých škodlivých látek, které jsou v něm běžně obsaženy.

 

 

Princip funkce elektronické cigarety

Elektronická cigareta, známá také jako e-cigareta obsahuje interní baterii, která poskytuje energii pro její provoz. Lze ji obvykle nabíjet. Součástí elektronické cigarety je také zařízení obsahující topnou spirálu ohřívající náplň s tekutinou (e-liquid, e-juice). Elektrický proud do spirály je dodáván po aktivaci e-cigarety (po stisku tlačítka). Náplň do e-cigaret, která obsahuje nejčastěji směs propylenglykolu, glycerinu, aroma a v některých případech i nikotinu, se po aktivaci mění v aerosolovou páru, kterou inhaluje uživatel. Moderní elektronické cigarety jsou poměrně sofistikovaná zařízení, která umožňují nastavení teploty, výkonu, objemu páry a dalších funkcí, některé mají i LCD displej. Ovládat je často můžete také pomocí mobilní aplikace.

 

 

 

Elektronická cigareta x vodní dýmka

Z hlediska principu fungování mají elektronické cigarety s vodní dýmkou mnoho společného. Liší se ale v příležitosti, kdy po nich sáhnete. Zatímco elektronické cigarety se hodí pro každodenní použití, vodní dýmku si nejspíše užijete spíše s partou přátel při večerním posezení v sisha baru.

 

Alternativy k cigaretám

Jak elektronické cigarety, tak vodní dýmka představují alternativu k tradičním tabákovým výrobkům. Obojí umožňuje inhalovat vodní páry, které mohou obsahovat nikotin a další látky běžně obsažené i v párách z běžných cigaret. V porovnání s nimi však jsou bezpečnější. Náplň do elektronické cigarety i vodní dýmky si můžete zvolit podle své chuti i úrovně nikotinu. Navíc do sebe nedostáváte vedlejší produkty spalování, které se běžně vyskytují v cigaretovém dýmu. Typicky se jedná o oxid uhelnatý, oxid dusičnatý, amoniak, dehet a další lahůdky. Pokud si vyberete vhodnou náplň, nemusíte do sebe dostávat při kouření elektronické cigarety a vodní dýmky ani nikotin. To s čím ale v obou případech musíte počítat je propylenglykol, potravinářské aroma a rostlinný glycerin.

Přečtěte si také: Škodlivost vapování v porovnání s klasickými cigaretami

 

Milujete cigarety s příchutí?

Především ženy kuřačky si rády dopřejí tenké cigarety s mentolovou příchutí. Zkoušeli jste někdy? Existuje i mnoho dalších chutí – ovocné, čokoládové, bylinkové. Rozhodně jde o zajímavou alternativu ke klasické chuti cigaret. Nicméně i toto “dámské kouření“ obsahuje nikotin a výše zmíněné vedlejší produkty spalování. Pokud jsou pro vás cigarety alternativou k mlsání sladkého a máte rádi neobvyklou chuť, je elektronická cigareta alternativou, která byla stvořena přímo pro vás. Tekuté náplně do elektronických cigaret si můžete zvolit s tolika příchutěmi, že nebudete mít čas ani všechny vyzkoušet. Rozhodně ale pár příchutí ochutnejte. Některé elektronické cigarety umožňují také inhalování sušených bylinek. Ty můžete využít také jako náplň do vodní dýmky.

 

Článek pro Royalvape.cz napsala: Oldřiška Medlínová

 
Your SEO optimized title page contents