Akce týdne

Zdražování elektronických cigaret - co přinese konsolidační balíček?

Mnozí z Vás jistě sledujete to, že se již nějakou dobu v rámci konsolidačního balíčku vlády spekuluje a řeší zdanění elektronických cigaret a náplní do nich, společně si v tomto článku projdeme co to pro nás vapery znamená, znamenat bude nebo může.

 

V článku Zdražování elektronických cigaret - co přinese konsolidační balíček? se dozvíte:

 

 

Jaké produkty pro vaping se budou zdražovat?

 

Ač se o nové spotřební dani mluví jako o "dani z elektronických cigaret", nejspíše, dle znění co probíhají v médiích se nebude týkat hardwaru - tedy přímo elektronických cigaret či komponent jako jsou například žhavící hlavy, pody a cartridge ale naopak náplní do nich, s největší pravděpodobností se zdanění bude týkat ale i tzv. "polotovarů" jako jsou příchutě do e-cigaret, báze na míchání liquidu, nikotinové boostery. Nicméně bez liquidu není vapování, tudíž se vapeři budou muset adaptovat na zdražení.

 

 

O kolik budou produkty zdražovat a proč?

 

V současné době sociální sítě ale i média bývají zaplaveny různými spekulacemi - například na sociální síti TikTok pan poslanec a expremiér Babiš zmiňuje zdražení o 150% - zdražení však záleží na konkrétních produktech a na tom, jaké mají ceny v současnosti a jakou daní budou v průběhu let zatíženy. Paradoxně před úředníky z ministerstva zdravotnictví stojí zásadnější problémy - například zajistit nedostatek léků, kdy jsou mnohdy i léky na recept, které vždy byly dostupné takřka okamžitě i měsíce k nesehnání, i tak ministerstvo zdravotnictví přišlo před několika měsíci s návrhem na drakonické zdražení náplní do e-cigaret, kdy by například i beznikotinová 1000ml báze s obsahem PG/VG ze současných 400,- Kč stála ve výsledku po započtení DPH a spotřební daně ve výsledku něco okolo 13 000,- Kč. Produktů s menším objemem v ml (mililitrech) se zdražení samozřejmě dotkne méně. Nicméně po domluvě ve vládní koalici, se kterou se zdá, že se shoduje také opozice se rozhodlo jít cestou progresivního zdanění po dobu následujících čtyř let.

 

Současný scénář spotřební daně by měl probíhat následovně.

 

Vývoj spotřební daně z e-cigaret 2024-2027

Rok Kč/ml
2024 2,50,- Kč
2025 5,00,- Kč
2026 7,50,- Kč
2027 10,00,- Kč

 

Jak se změní trh s vapingem?

 

Nejen v Česku, ale i ve světě je společnost zkrátka naučená na to, že když přijde komplikace vymyslí se způsob jak ji obejít, nebo ji předejít. Spotřební daň zkrátka neobejdete, a pokud se rozhodnete ji nezaplatit a vyrobit nebo dovézt si produkt jako dovozce bez okolkování, máte problém - jedná se o daňový únik, toto si výrobci a distributoři uvědomují a tak nejspíše než ke konci vapingu v Čechách dojde spíše například ke změně nabízeného sortimentu, například že výrobci namísto velkých bází budou vyrábět menší, nebo místo příchutě a bází přejdou na výrobu již hotových liquidů. Možností je mnoho, některé z nich si dovedeme živě představit. Vapeři, nebojte se proto o to, že by zboží nebyl dostatek, jen zde v České republice máme spoustu skvělých výrobců, kteří vyrábí například příchutě Prime, příchutě VINC nebo liquidy Way To Vape a mnohé další. Je však možné, že v případě výměny vládní garnitury po parlamentních volbách v roce 2025 může být daň z elektronických cigaret změněna, nebo úplně zrušena.

 

Vyplatí se poté objednávat zboží v cizině?

 

Velká část vaperské komunity již v cizině nakupuje, pro někoho to může být řešení, nicméně dané obchody by tímto riskovali postih. Například nakoupíte-li zboží v Německu, kde je poctivě okolkované a zatížené německou spotřební daní a dojde Vám do České republiky, kde zrovna bude platná naše spotřební daň na úrovni legislativy ČR, daný obchod tak porušuje zákon a dopustí se daňového úniku, kdy případné orgány mohou požadovat i Vaši součinnost, nebo Váš produkt zadržet a zlikvidovat, v podstatě stejně to tak bývá v častých reportážích týkajících se zadrženého údajně "značkového" oblečení nebo alkoholu či cigaret bez kolků. V případě zavedení spotřební daně v ČR bude tedy méně riskantnější objednávat u českých výrobců a dodavatelů, čímž navíc podpoříte naše české výrobce ve výrobě dalších, kvalitních příchutí, liquidů a tak dále. :)

 

 

 
Your SEO optimized title page contents